A blogom fellendítése a numizmatika izgalmaival

A hobbijaim közé tartozik az írás. Minden témában, különféle műfajokban szeretem kipróbálni magam. Egy ideig csak naplókba írtam a feljegyzéseimet és vázlataimat, de egy idő után úgy döntöttem, hogy megpróbálkozom egy bloggal. Létrehoztam a saját blogomat és először csak a napjaimról kezdtem el írni, mint egy digitális naplót. Hamar rá kellett jönnöm, hogy az életem nem annyira izgalmas, hogy fenntartsak vele egy egész blogot és olvasókat is szerezzek. Ráadásul a naplóhoz hasonló írások nem jelentettek elég nagy kihívást és unalmasnak tűnt mindig egyfajta írásmódot alkalmazni. Úgy gondoltam, hogy ezt az olvasók is megunják egy idő után. Ezért döntöttem úgy, hogy megkérem az olvasóimat, hogy hozzászólásban írják meg, milyen témára kíváncsiak a következő alkalommal, majd megszavazzuk a nyerő ötletet. Én pedig a következő alkalomra elegendő információt szerzek az adott témához és azt fogom kifejteni a blogomban. Ezáltal egy ismeretterjesztő blogra teszek szert, én magam is sokat tanulhatok anyaggyűjtés közben és az olvasók is elégedettek.

Az eheti blog egy kifejezetten érdekes témáról fog szólni. A régiségkereskedésről, numizmatikáról fogok most írni. Bevallom őszintén, először nem tudtam, mit is jelent a numizmatika, de amikor utánanéztem, a következőt találtam: egy olyan segédtudomány, ami a pénztörténettel foglalkozik. A numizmatika szakértői képesek a régi korok pénzeinek értékét megbecsülni, miután teljes körű vizsgálatot végeztek rajtuk. Ez leginkább akkor fontos, ha valaki régiségekkel kíván kereskedni, de nem tudja, mennyit ér a birtokában levő pénz, vagy amit éppen megvenni készül. Azzal, hogy megállapítják a régi pénzérmék és bankjegyek eredetiségét, korát, állapotát és anyagát, meg tudják határozni a mai árát, amivel a kereskedést egyszerűbbé és biztonságossá teszik.

Ez a mesterség több évszázados történelemre nyúlik vissza és régen az uralkodók és nemesek hódoltak ennek a szenvedélynek. Manapság viszont bárki számára elérhető ez a hobbi, főleg, mert gyakran előfordul, hogy építkezésekkor előkerül a földből néhány régi pénzérme és így mi magunk is könnyedén értékes régiségek birtokosaivá válhatunk. Ha már van is a birtokunkban ilyen érme vagy bankjegy, akkor érdemes ellátogatni a budapesti Procopius Numizmatikai Éremboltba, ahol tapasztalt és megbízható szakértők végzik el érméink vizsgálatát. Az irodájukban nemcsak vizsgálat, hanem numizmatika adás vétel is történik, ami azt jelenti, hogy ha nem tartunk igényt a régi pénzre, aminek birtokában vagyunk, akkor ők felvásárolják tőlünk. Ha pedig minél többet szeretnénk gyűjteni antik érmékből, akkor lehetőség van a megvételükre is. A numizmatika adás vétel Budapesten, az Eötvös utca 26/C címen történik, ahogyan a vizsgálni kívánt érmék leadása is.

Maga a numizmatika egy sokrétű segédtudomány és űzéséhez sok forrásanyag használata szükséges. Egy-egy érméről sokat elárul a rávert szimbólum, vagy uralkodó képe. Néha azonban találhatók eltérések a mintákban vagy az anyagösszetételben. Ekkor lehet hamisítványokra, utánveretekre, utánnyomtatásokra lelni. Ezek a hamisítványok nem feltétlenül csalás céljával készültek sőt, vannak, akik kifejezetten ezeket az érméket és bankjegyeket gyűjtik. Viszont ezzel mindenképpen nagyon fontos tisztában lenni, mielőtt ilyen típusú pénzt szeretnénk értékesíteni numizmatika adás vételkor.

A blogomhoz gyűjtöttem anyagot, amikor ezt a rengeteg információt megtudtam a numizmatikáról. Emellett még több érdekességet, mint például, hogy Petrarca és XIV. Lajos is gyűjtötte az érméket és foglalkozott numizmatikával. Ez egy nagyon izgalmas tudományág, mégsem beszélünk róla eleget. Remélem, hogy a blogommal felkeltem néhány ember érdeklődését és ők is úgy fogják élvezni a heti témát, mint én!